Ternespiima pulber loomapidajatele

by | okt. 10, 2018

Ternespiima pulber loomapidajatele saab kasutada nii ternespiima taastamiseks, kui kuivsööda lisandina.Lehma ternespiimas on tavapiimaga võrreldes ligikaudu kaks korda kõrgem kuivaine- ja umbes viis korda kõrgem valgusisaldus. Seda põhjustavad eelkõige immuunglobuliinid, mida poegimisjärgne ternespiim sisaldab umbes 7% (tavapiimas 0,06%). Immuunglobuliinid on vajalikud, et tagada seda imevale vasikale passiivne immuunsus, mis kaitseb organismi bakter- ja viirusnakkuste vastu seniks, kuni neil kujuneb välja oma immuunkehade loome. Samasugune immuunsüsteemi tugevdav mõju on veise ternespiimal ka teistele imetajatele. Enne antibiootikumide avastamist kasutati ternespiima muuhulgas inimeste nakkushaiguste tõrjeks.

Naturaalse ternespiima vähene säilivus raskendab selle ulatuslikumalt rakendamist sööda- ja toidulisandina. Küll aga võimaldab seda Teadus ja Tegu OÜ ternespiima pulber. See on valmistatud tervetelt ja heades tingimustes peetavatelt lehmade ternespiima sublimatsioonkuivatusega (lüofiliseerimisega). Tänu madala temperatuuri kasutamisele, ternespiima immuunkehad ei denatureeru ning jäävad bioloogiliselt aktiivseks ka pulbris. Pulbri kuivainesisaldus on ternespiima kuivainesisaldusest 4-5 korda kõrgem, kusjuures koostisosade toime ja omavaheline suhe jääb endiseks. Sellist pulbrit on võimalik hermeetilises pakendis säilitada kuni kaks aastat.

Kasutamine

Ternespiima pulber loomapidajatele sobib ja saab kasutada nii ternespiima taastamiseks kui kuivsööda lisandina. Taastamiseks tuleb pulber lahustada soojas joogivees (või piimas) vahekorras: 1 osa pulbrit / 4 osa vett. Lahustamist raskendab teatud määral pulbri kõrge rasvasus, mistõttu see kipub kleepuma anuma seintele. Lahustamist soodustab intensiivne segamine või pulbrist vähese vee (piima) kogusega pasta valmistamine, mis seejärel segatakse vee või piimaga. Pulbrit ei tohi lahustada kuumas vees (piimas), sest immuunglobuliinid võivad siis denatureerida ja kaotada oma aktiivsuse.

Ternespiima pulber loomapidajatele

Veisekasvatuses kasutatakse ternespiima pulbrit eelkõige vasikate esmaseks jootmiseks ternespiima lisandina. Seda eriti juhtudel, kui vasika ema ternespiima immuunglobuliinide sisaldus pole küllaldane passiivsuse immuunsuse tagamiseks. Soovitavalt võiks siis lisada esimese joogikorra ternespiimale 50-100 g (üldjuhul 70 g) ternespiimapulbrit. Erandjuhtudel, kui ternespiim puudub, saab pulbrist seda taastada. 2,5 liitri taastatud ternespiima saamiseks tuleb 500 g pulbrit segada 2 liitri tavapiima või veega.

Lehma ternespiima pulber on kasutatav ka kitsede ja lammaste ternespiima lisandina. Seejuures tuleb arvestada sellega, et kuigi kitsepiima koostis on suhteliselt sarnane lehmapiimaga, vajavad kitsetalled seda vasikatest kordades vähem ning sellevõrra võiks olla väiksem ka kasutatav ternespiima pulbri kogus (10-30 g). Ka lambatalledele manustatav ternespiima pulbri kogus võiks jääda samasse vahemikku.

Ternespiima kasutamine imevate ja võõrdepõrsaste söödalisandina võimaldab vähendada põrsaste haigestumisi ja suremust ning suurendab juurdekasvu. Pulbrit võib segada nii kuiv- kui vedelsöödale. Soovitatavaks koguseks on 3-7% (üldjuhul 5%).

Ternespiima pulber sobib kasutamiseks ka lemmikloomade (koerte ja kasside) tervistava toidulisandina. Selleks võib pulbrit lihtsalt loomatoidule peale raputada.

Vajad ternespiima pulbrit suuremas koguses?

Võta meiega ühendust ning küsi pakkumist!

 

 

 

OSTUKORV0
Tooted puuduvad
Jätka ostlemist
0